Pět nejbližších akcí:

Teď je


úterý 7.12.2021, 17:00 - 19:00
Půlená schůzka...
více info --->


čtvrtek 9.12.2021, 16:00 - 17:30
Schůzka mladších...
více info --->


úterý 14.12.2021, 17:00 - 19:00
Půlená schůzka...
více info --->


čtvrtek 16.12.2021, 16:00 - 17:30
Schůzka mladších...
více info --->


od pátku 17.12.2021, 18:00
do soboty 18.12.2021, 18:00
Vánoční výprava PRO MLADŠÍ - čti inf...
více info --->Vysvětlivky:

Havanská oddílová schůzka - Havanská klubovna
Věž oddílová schůzka - klubovna Vodárenská věž
menší akce akce >2 hod a <1 den
výprava výprava 1-2 dny (+pátek)
velká výprava výprava 2-6 dní
tábor tábor 6 a více dní
cyklovýprava cyklistická výprava
něco s vodou vodácká výprava, bazén, koupaliště
na lyže, na sáňky na lyže, na sáňky
jiná akce jiná oddílová akce

Stručný seznam + Podrobný seznam
POVINNÁ VÝBAVA aneb co si mám vzít na schůzku? Co na výpravu?...
Na oddílovku (schůzku):

 • šátek --> ?
 • cancák (poznámkový blok) --> ?
 • tužka --> ?
 • Na jednodenní výpravu:

 • totéž co na oddílovku +
 • uzlovačka --> ?
 • 3 hadráky --> ?
 • tramvajenka, nebo dva přestupní lístky MHD
 • průkazka MOP (jen ten kdo ji má) --> ?
 • svačina
 • lahev s pitnou vodou --> ?
 • zavírací nůž --> ?
 • malý batůžek --> ?
 • pevné boty --> ?
 • Na dvou a vícedenní výpravu:

 • totéž co na jednodenní výpravu +
 • batoh --> ?
 • karimatka --> ?
 • spacák --> ?
 • plavky
 • ešus --> ?
 • lžíce
 • čelovka, nebo baterka --> ?
 • pláštěnka, pončo, nebo bunda do deště --> ?
 • sněhové návleky (říjen-duben) --> ?
 • lihový vařič a tuhý líh --> ?
 • přezutí (když jedeme do baráku) --> ?
 • hygienické potřeby --> ?
 • teplé oblečení --> ?
 • CO DO PŘÍRODY NEBRAT: Mobilní telefony, tablety, přehrávače, a další "zábavnou" elektroniku s výjimkou fotoaparátu... :-)  PODROBNĚ:
  Spacák
  Spacák se musí vejít do batohu spolu s ostatními věcmi a měl by být dostatečně teplý. Pokud budeš spacák teprve kupovat, můžeš se o radu obrátit na někoho ze starších kamarádů.
  Karimatka
  Tepelná podložka pod spacák je velmi nutná. Přestože spíme ve vytápěných místnostech, spíme většinou na zemi, která může být dost studená a karimatka je celkem dobrá izolace. Alumatka většinou nestačí - je příliš tenká - málo izoluje a všechno přes ní tlačí. Místo karimatky lze použít také dražší samonafukovací matrace. Výhodou je pohodlnost a bezvadná izolace. Nevýhodou je větší hmotnost i objem oproti karimatce (na výpravách nosíš někdy batoh na zádech celý víkend takže každý ušetřený gram je dobrý). Obyčejná karimatka je naprosto dostačující. Je dobré si na ní pořídit futrál (lze ušít, nebo koupit), nebo alespoň pásek z textilní gumy (taková ta co se strká do tepláků) aby se smotaná karimatka neroztáčela.
  Batoh
  Musí ti dobře "sedět" na zádech a musí se do něj všechno vejít - tím myslím hlavně spacák a karimatku! Karimatka jde někdy připevnit na bok batohu. Pokud budeš batoh teprve kupovat, opět se můžeš obrátit pro radu na kohokoliv ze starších.
  Menší batůžek
  Malý, lehký batůžek, do kterého lze nacpat vše co člověk potřebuje na jednodenní cestu venku. Vozíme ho s sebou i na vícedenní výpravy, na kterých spíme někde pod střechou kde necháme velký batoh a většinu věcí a na jednodenní cesty do okolí už chodíme jen s tímhle malým batůžkem. Obvykle se hodí třeba "školní" batůžek, který používáš na učení.
  Pevné boty
  Obecně: měly by zpevňovat kotník a neměly by se snadno promáčet.

  Pozdě na jaře a v létě:
  je to jednodušší. Je-li dlouhodobě suché a teplé počasí, postačí na kratší výpravy i kvalitní polobotky. Zkušenější harcovníci, kteří mají za sebou již hodně výprav (a tudíž vědí "do čeho jdou") si mohou dovolit i kvalitní sandály s tvarovanou šlapkou. Avšak nováčkům SANDÁLY VŘELE NEDOPORUČUJI!!!

  Naprosto nevhodné jsou: tenisky, plážové šlapky, vietnamky, lodičky, boty s podpatkem, bačkůrky a podobně.
  Platí, že nejlepší boty jsou dobře rozšlápnuté POHORKY (tím myslím ne zcela nové).

  Na podzim, v zimě a časně z jara:
  je potřeba dát na výběr bot více pozor. Musí vydržet celodenní (někdy i vícedenní) pobyt v blátě, mokru, nebo i rozbředlém sněhu. Přitom nesmí provlhnout (natož pak přímo protéci) a nesmí v nich být zima. Nohy v suchu a teple je základní předpoklad toho, že se z výpravy do přírody nevrátíš nastydlý a že si výpravu užiješ v pohodě. Zároveň musí být pohodlné i při delším pochodu, což na našich výpravách nebývá vyjímkou.

  Nejlepší boty jsou klasické kožené pohorky (vhodné jsou i pohorky goretexové - jsou dražší, ale jinak úplně rovnocenné) a do nich silné vlněné ponožky. Naprosto nevhodné jsou sněhuly, kozačky, důchodky, galoše, gumáky a jim podobné škorně. V takových botech si při delší tůře zničíš nohy (nebo omrzneš) a další den budeš muset v lepším případě sedět doma. Sněhuly lze použít jako záložní boty pro běhání "kolem chalupy", nikdy však jako jediné boty na zimní tůry !!!

  O boty je nutné se starat. Kožené pohorky je třeba udržovat čisté (tj. po každé výpravě je ihned (ne až za měsíc !!!) zbavit bláta a nečistot, řádně je usušit a pečlivě nakrémovat! Nikdy nekrémuj pohorky Indulonou ani jinými krémy na ruce. Ty pohorkám škodí. Používej vodoodpudivé krémy (např. G-WAX i jiné mají za cca 110,-Kč v Hudysportu na Strossmayerově náměstí). Vynikající a levnější jsou též klasická vojenská leštidla (lze je zakoupit například v prodejně skautských potřeb v Haškově ulici).
  Teplé oblečení Potřebuješ oblečení do přírody, jedno oblečení na převlečení a jedno na spaní do spacáku. Oblečení by mělo být vhodné k pobytu v přírodě. To znamená nic drahého, co by se nesmělo umazat, raději nějaké starší věci, ne křiklavých barev. Množství záleží na tobě. Nezapomeň na náhradní spodní prádlo, ponožky (na ponožkách nešetřit, raději nějaké navíc) a kraťasy.

  Všechny věci je dobré mít podepsaný. Často se stává, že ani na přímou výzvu "Čí to je?" se někteří chachaři ke svým věcem nepřihlásí.

  V zimně (a od podzimu do jara) navíc:
  Nesmí chybět pořádná bunda a svetr. Jelikož může být ráno v zimě ale i na jaře opravdu velká zima, tak i čepici a rukavice - nejlépe dvoje (jedny se vždy suší u kamen a druhé právě používáš). Další důležitou součástí jsou teplé kalhoty. Obyčejné kalhoty se však při zimních hrách snadno promáčí a studí a studí. Všichni horalé a zimní horolezci vědí, že ideální jsou vícevrstvé šusťákové kalhoty nebo jejich dražší alternativy. Naprosto nevhodné jsou džíny (rychle se nasáknou, zmrznou a utvoří neohebný a studený krunýř. Navíc se velmi špatně suší).

  Na zimu lze také doporučit Jägerovy drtiče mrazu, česky zvané též "podvlíkačky". Je to bohulibé zařízení, staré jako lidstvo samo, ale v boji s mrazem a zimou dosud nepřekonané. Většinou jsou bavlněné a oblékají se pod kalhoty. O 100% zvýší tepelnou pohodu na zimních výpravách. Navlhnou-li, snadno se suší. Rozhodně je lepší mít šusťáky + podvlíkačky než jedny tlusté kalhoty, které večer nad kamny neschnou a ne a ne a neschnou (= ráno studí, protože jsou ještě vlhké).
  Sněhové návleky
  Návleky jsou k nezaplacení na zimních výpravách jako doplněk k pohorkám. Tisíce děkovných dopisů za tuto radu!

  Jsou to krátké "nohavice" z pevného a nepromokavého materiálu (nejlépe ze šusťákoviny a zevnitř pogumované) přetažené přes nohavice kalhot a přes vršek pohorek. Páskem jsou uchyceny pod podrážkou a háčkem zaháknuty vpředu za tkaničky. Nahoře (pod kolenem) a dole (přes boty) maji navíc gumičku. Velmi účinně zabraňují sypání sněhu do bot při zimních hrách, nebo chůzi v hlubokém sněhu a pomáhají udržet sucho v botách.

  Návleky lze snadno ušít (vzorové lze zapůjčit od starších v oddíle), nebo koupit již hotové v některé prodejně sportovních potřeb, například v Bart-sportu, nebo v Hudy sportu.
  Pláštěnka, pončo, nebo bunda do deště
  Pláštěnka, nebo pončo jsou naprosto nezbytné na každé výpravě, protože ven chodíme i v dešti (třeba i na celý den). Kromě nich lze použít také bundy do deště (na obrázku), ale jsou o něco dražší. ABSOLUTNĚ NESTAČÍ pouze obyčejná ŠUSŤÁKOVÁ BUNDA - ta VELMI RYCHLE PROMOKNE !!! Jedině v zimě, když pršet opravdu nemůže, nahradí pláštěnku-pončo zimní bunda.

  Poznámka: rozhodneš-li se pro bundu do deště, poraď se v obchodě, nebo s někým z oddílových starších. Protože přes bundu budeš nosit ještě batoh, není každá vhodná (některá může prosakovat na ramenou v místech kontaktu s popruhy batohu).
  Ešus

  tj. Jídelní miska s držadlem. V obchodech lze nyní najít velmi mnoho druhů ešusů. Klasické hliníkové, nebo modernější z nerezového plechu, dvojdílné i trojdílné ešusy, nebo i exotické (třeba čtverhranný (t.zv. "francouzský") Použít lze kterýkoliv. O hliníkových se obecně tvrdí, že jsou nezdravé neb se hliník může uvolňovat do jídla (bez následků je však používaly generace dětí už od dob našich babiček). Ešusy z nerezu jsou zase znatekně težší. Výběr ponechám na tobě. Všechny díly doporučuju pořádně označit! Zabráníš tím chaosu, který vzniká při každém jídle, kdy táborníci začnou shánět ztracené a neuklizené části své jídelní soupravy. Hliníkový ešus se dá označit razníkem (máme je v klubovně), nerezový ešus je nutné odlišit od osatních nějak jinak (razníkem to nejde a barvou také ne - ta se na ohni opálí).
  Zavírací nůž
  není potřeba superkudla s deseti výměnnými železy, ani lovecký tesák (ten je pro začátečníky vyloženě nebezpečný). Nejsou příliš praktické, špatně se myjí a navíc bývají i drahé. Nejlepší je obyčejný jednoduchý zavírací nůž s jedním či dvěma železy (hodí se má-li otvírák na konzervy). Hlavně když bude ostrý a čistý.
  Cancák a tužka
  Cancák je poznámkový blok, nebo desky na vkládané papíry, ale ne jen tak ledajaký! Cancák je pýchou starých táborníků (hned vedle dokonalého nože). Bývá zabalen v kožených deskách, nebo jinak ozdobený. Ale může vypadat také jako obyčejný sešit, nebo dokonce jako "salát papírů". Jeho vzhled záleží jen a jen na jeho majiteli. Z jedné strany slouží ke hrám, z druhé lze psát všemožné novinky a trvalejší poznámky.

  Cancák si většinou oddíloví nováčci vyrábí na schůzkách oddílu. Pokud jsi přišel do oddílu později, můžeš si od někoho v oddíle cancák půjčit a vyrobit si podle něj doma svůj, nebo můžeš místo něj zatím použít obyčejný sešit, nebo poznámkový blok koupený v papírnictví.

  Důležitou součástí cancáku je také tužka a dostatečné množství listů papíru na psaní.
  Čelovka, nebo baterka
  "Čelovka" - tj. lehká baterka s páskem na čelo. Dnes už se prodávají téměř výhradně s bílými LED (s bílými diodami místo žárovky). Výhodou je nízká spotřeba energie a dlouhá doba svícení.

  Koupit je lze v nejrůznějších cenách a kvalitách. Nejlevnější stojí kolem 30,- korun na vietnamských tržištích a nebo v "akcích" supermarketů. Těm se ale raději vyhni. Jejich životnost odpovídá ceně. Většinou ti vydrží jen pár výprav a pak se rozloží na prvočinitele...

  Pokud nejsi zrovna notorický zapomínač a ztráceč věcí, potom si raději kup nějakou kvalitnější čelovku ve kterékoliv prodejně sportovních, nebo turistických potřeb. Výběr je opravdu široký, vyplatí se poradit se s prodavačem, nebo předem s někým ze zkušenějších kamarádů v oddíle. Obecně platí že "méně je více". Čím složitější baterku si koupíš (více funkcí, více různých výčnělků, atd.), tím je větší pravděpodobnost poruchy. Nejlepší je vybírat čelovku, která je co nejjednodušší a co nejmenší a hlavně co nejlehčí - aby tě netížila na hlavě. Také by samozřejmě měla dobře svítit ;-)

  Ale není nutné mít na výpravy jedině čelovku. Čelovky jsou lehké a moderní, ale stejně dobře ti poslouží i jakákoliv jiná baterka. Výhodou jsou baterky malé a lehké! Nemusí svítit kilometr daleko. Postačí když poslouží při nočním hledání čehokoliv v batohu nebo posvítí cestou na záchod. Než zabalíš baterku do batohu je dobrý fígl vložit mezi baterie kousek papíru (než ji použiješ, papír vyndáš). Zabrání samovolnému rozsvícení v batohu a vybití baterií - už se to na výpravách stalo hodně kamarádům. V noci v lese je vysvícená baterka nepříjemným překvápkem!
  Uzlovačka
  1m dlouhý provázek, silný alespoň 5mm na trénování uzlů. Nejlépe pletený který se neroztáčí na jednotlivé provázky. (Prádelní šňůra je nevhodná - rozplétá se na kusy). Uzlovačka poslouží i na výpravách třeba k přivázání karimatky na batohu. Takový provázek lze koupit obvykle v galanterii, v provaznictvích, nebo ve sportovních potřebách kde prodávají horolezecká, lana, lanka a provázky. Na barvě uzlovačky nezáleží. Pořiď si takovou, jaká se ti líbí ;-)

  Nákup v galanterii bývá naprosto nejlevnější. Ta uzlovačka na obrázku byla koupena v prodejně "Bytový textil" hned u stanice tramvaje "Kamenická" v ulici Milady Horákové. Koupil jsem si dvě. Každá z nich stála 9,-Kč.
  Hadráky
  "Hadrák" je hadrový míček vyrobený třeba ze staré děravé ponožky, zašité do tavru koule velikosti pěsti. Uvnitř je vycpaný jinou starou ponožkou, nebo papírem, nebo třeba rýží vloženou do igelitového sáčku (ty jsou velmi dobré). Výhodou hadrového míčku je, že nikoho při hrách nezraní a ani v případě jeho ztráty není škoda veliká (snadno si vyrobíš nový). Hadráky se při hrách ztrácí poměrně často - s tím počítej.
  "Průkazka MOP"
  je průkazka dětského člena Českého svazu ochránců přírody do kterého patříme. Opravňuje k řadě slev po celé ČR. Není povinná a může ji mít každý člen oddílu (i nováček). Stačí o ni požádat vedoucí a přinést průkazkovou fotku + 10,-Kč na její výrobu (nevydává je oddíl).
  Lahev s pitnou vodou
  stačí obyčejná PET lahev 1,5 litru. Nehodí se rozbitné lahve. Nejlépe opravdu s pitnou vodou! Většině "zelenáčů" sladké šťávy chutnají více než prostá voda ale: 1) nezaženou žízeň - spíše naopak 2) navzdory tvrzení výrobce jsou plné silně nezdravé chemie 3) zkus si sladkou limonádou umýt ruce nebo lehkou odřeninu :-) heee?
  Lihový vařič
  Lihový vařič je malá skládací plechová krabička. Vozíme jej hlavně na jaře a v létě na výpravy pod stan či pod širák kde nelze rozdělávat oheň v ohništi. Lze jej koupit třeba v prodejně skautských potřeb v Haškově ulici, nebo v prodejných sportovních potřeb. Stojí cca kolem 30,- Kč. Ve vařiči se topí kostkami tuhého lihu. Ten prodávají tamtéž a mají ho třeba i v Letenské drogérii "U Morávka" (cca 45,-Kč za krabičku).

  Místo lihového vařiče je možné vozit malý vařič plynový - např. typu "Var", nebo "Camping gaz". Výhodou je větší výkon při vaření. Nevýhodami je podstatně vyšší pořizovací cena, dražší provoz, snadnější zničení na výpravách a především vyšší hmotnost (další kila do batohu).
  Hygienické potřeby
  Tedy hlavně kartáček na zuby a zubní pasta. Hodí se i kousek mýdla a toaletního papíru.
  Přezutí
  Hlavně kvůli studeným podlahám v domech a v tělocvičnách. Přezutí není potřeba vozit na jaře a v létě když spíme venku.
  Šátek
  obyčejný bavlněný čtyřcípý neprůhledný šátek. Poslouží především ke hrám a v případě zimy třeba i na krk jako prvence před nastydnutím (místo šály).

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam porttitor arcu ex, suscipit malesuada nulla placerat id. Fusce fringilla hendrerit libero a fermentum. Nulla in ex eget lectus ornare malesuada. Maecenas consequat diam felis, eu vehicula urna tincidunt quis. In fermentum faucibus dolor, vel condimentum ex accumsan vel. Aliquam fringilla diam vel vehicula ultrices. Integer magna lacus, lacinia sit amet ex quis, laoreet accumsan augue.
  Ovládání stránky:   Vše on     ||    Vše off     ||    Hlavička off    ||    Levé menu off    ||    Pravý sloupec off    ||    Tisk obsahu    ||     Přihlásit se    ||     Kontakt   (nepoužívat v IE)