Nejbližší akce:

Teď je

pozítří
úterý 12.11.2024, 17:00 - 19:00
Půlená schůzka...
za 8 dní
pondělí 18.11.2024, 18:30 - 20:30
Promítání - Nové české stavební prá...
za 9 dní
úterý 19.11.2024, 17:00 - 19:00
Workshopová schůzka...
za 3 týdny
úterý 26.11.2024, 17:00 - 19:00
Půlená schůzka...
za 4 týdny
pondělí 2.12.2024, 18:30 - 20:30
Tomáš Just - přednáška -...

Výbava na oddílové akce
OBVYKLÁ výbava - vyber na jaký typ akce. Obrázky jsou ilustrační.


VŠECHNO CO TU JE

Schůzka

Jednodenní výprava

Výprava na víkend

Výprava na vodu

Putovní výprava

Letní tábor

Podzim./Velikonoční tábor

Cyklovýprava jednodenní

Zimní víkendovka

Bazén, koupaliště

Půlená schůzka

Workshopová schůzka

Brigáda

Jiná akce

Schůzka vedení

Promítání, přednášky

Půjčená klubovna

 

Akce: všechno co někdy používáme
Počet věcí: 91

 

tričko bavlněné s krátkým rukávem tričko bavlněné s krátkým rukávem

oddílové tričko oddílové tričko

tenké, lehké, volné kraťasy tenké, lehké, volné kraťasy

slabé dlouhé kalhoty - lépe plátěné než džíny slabé dlouhé kalhoty - lépe plátěné než džíny

spodní prádlo spodní prádlo

ponožky (mix slabší i silnější) ponožky (mix slabší i silnější)

silnější teplá mikina silnější teplá mikina

bunda větrovka bunda větrovka

teplé oblečení (podle roční doby) Potřebuješ oblečení do přírody, jedno oblečení na převlečení a jedno na spaní do spacáku. Oblečení by mělo být vhodné k pobytu v přírodě. To znamená nic drahého, co by se nesmělo umazat, raději nějaké starší věci, ne křiklavých barev. Množství záleží na tobě. Nezapomeň na náhradní spodní prádlo, ponožky (na ponožkách nešetřit, raději nějaké navíc) a kraťasy.

Všechny věci je dobré mít podepsaný. Často se stává, že ani na přímou výzvu "Čí to je?" se někteří chachaři ke svým věcem nepřihlásí.

V zimně (a od podzimu do jara) navíc:
Nesmí chybět pořádná bunda a svetr. Jelikož může být ráno v zimě ale i na jaře opravdu velká zima, tak i čepici a rukavice - nejlépe dvoje (jedny se vždy suší u kamen a druhé právě používáš). Další důležitou součástí jsou teplé kalhoty. Obyčejné kalhoty se však při zimních hrách snadno promáčí a studí a studí. Všichni horalé a zimní horolezci vědí, že ideální jsou vícevrstvé šusťákové kalhoty nebo jejich dražší alternativy. Naprosto nevhodné jsou džíny (rychle se nasáknou, zmrznou a utvoří neohebný a studený krunýř. Navíc se velmi špatně suší).

Na zimu lze také doporučit Jägerovy drtiče mrazu, česky zvané též "podvlíkačky". Je to bohulibé zařízení, staré jako lidstvo samo, ale v boji s mrazem a zimou dosud nepřekonané. Většinou jsou bavlněné a oblékají se pod kalhoty. O 100% zvýší tepelnou pohodu na zimních výpravách. Navlhnou-li, snadno se suší. Rozhodně je lepší mít šusťáky + podvlíkačky než jedny tlusté kalhoty, které večer nad kamny neschnou a ne a ne a neschnou (= ráno studí, protože jsou ještě vlhké).

pláštěnka, pončo, nebo bunda do deště Pláštěnka, nebo pončo jsou naprosto nezbytné na každé výpravě, protože ven chodíme i v dešti (třeba i na celý den). Kromě nich lze použít také bundy do deště (na obrázku), ale jsou o něco dražší. ABSOLUTNĚ NESTAČÍ pouze obyčejná ŠUSŤÁKOVÁ BUNDA - ta VELMI RYCHLE PROMOKNE !!! Jedině v zimě, když pršet opravdu nemůže, nahradí pláštěnku-pončo zimní bunda. Poznámka: rozhodneš-li se pro bundu do deště, poraď se v obchodě, nebo s někým z oddílových starších. Protože přes bundu budeš nosit ještě batoh, není každá vhodná (některá může prosakovat na ramenou v místech kontaktu s popruhy batohu).

sněhové návleky Návleky jsou k nezaplacení na zimních výpravách jako doplněk k pohorkám. Tisíce děkovných dopisů za tuto radu!

Jsou to krátké "nohavice" z pevného a nepromokavého materiálu (nejlépe ze šusťákoviny a zevnitř pogumované) přetažené přes nohavice kalhot a přes vršek pohorek. Páskem jsou uchyceny pod podrážkou a háčkem zaháknuty vpředu za tkaničky. Nahoře (pod kolenem) a dole (přes boty) maji navíc gumičku. Velmi účinně zabraňují sypání sněhu do bot při zimních hrách, nebo chůzi v hlubokém sněhu a pomáhají udržet sucho v botách.

Návleky lze snadno ušít (vzorové lze zapůjčit od starších v oddíle), nebo koupit již hotové v některé prodejně sportovních potřeb, například v Bart-sportu, nebo v Hudy sportu.

plavky plavky

tenisky tenisky

sandály sandály

pevné boty Obecně: měly by zpevňovat kotník a neměly by se snadno promáčet.

Pozdě na jaře a v létě:
je to jednodušší. Je-li dlouhodobě suché a teplé počasí, postačí na kratší výpravy i kvalitní polobotky. Zkušenější harcovníci, kteří mají za sebou již hodně výprav (a tudíž vědí "do čeho jdou") si mohou dovolit i kvalitní sandály s tvarovanou šlapkou. Avšak nováčkům SANDÁLY VŘELE NEDOPORUČUJI!!!

Naprosto nevhodné jsou: tenisky, plážové šlapky, vietnamky, lodičky, boty s podpatkem, bačkůrky a podobně.
Platí, že nejlepší boty jsou dobře rozšlápnuté POHORKY (tím myslím ne zcela nové).

Na podzim, v zimě a časně z jara:
je potřeba dát na výběr bot více pozor. Musí vydržet celodenní (někdy i vícedenní) pobyt v blátě, mokru, nebo i rozbředlém sněhu. Přitom nesmí provlhnout (natož pak přímo protéci) a nesmí v nich být zima. Nohy v suchu a teple je základní předpoklad toho, že se z výpravy do přírody nevrátíš nastydlý a že si výpravu užiješ v pohodě. Zároveň musí být pohodlné i při delším pochodu, což na našich výpravách nebývá vyjímkou.

Nejlepší boty jsou klasické kožené pohorky (vhodné jsou i pohorky goretexové - jsou dražší, ale jinak úplně rovnocenné) a do nich silné vlněné ponožky. Naprosto nevhodné jsou sněhuly, kozačky, důchodky, galoše, gumáky a jim podobné škorně. V takových botech si při delší tůře zničíš nohy (nebo omrzneš) a další den budeš muset v lepším případě sedět doma. Sněhuly lze použít jako záložní boty pro běhání "kolem chalupy", nikdy však jako jediné boty na zimní tůry !!!

O boty je nutné se starat. Kožené pohorky je třeba udržovat čisté (tj. po každé výpravě je ihned (ne až za měsíc !!!) zbavit bláta a nečistot, řádně je usušit a pečlivě nakrémovat! Nikdy nekrémuj pohorky Indulonou ani jinými krémy na ruce. Ty pohorkám škodí. Používej vodoodpudivé krémy (např. G-WAX i jiné mají za cca 110,-Kč v Hudysportu na Strossmayerově náměstí). Vynikající a levnější jsou též klasická vojenská leštidla (lze je zakoupit například v prodejně skautských potřeb v Haškově ulici).

holínky - neděravé!!! holínky - neděravé!!!

přezuvky Hlavně kvůli studeným podlahám v domech a v tělocvičnách. Přezutí není potřeba vozit na jaře a v létě když spíme venku.

boty do vody boty do vody

kšiltovka kšiltovka

bavlněný šátek Obyčejný bavlněný čtyřcípý neprůhledný šátek. Poslouží především ke hrám a v případě zimy třeba i na krk jako prvence před nastydnutím (místo šály).

funkční tričko funkční tričko

buff / had na krk buff / had na krk

slabší kulich slabší kulich

rouška proti coronavirům rouška proti coronavirům

osuška Obyčejná froté osuška.

ručník Obyčejný ručník.

Hygienické potřeby Tedy hlavně kartáček na zuby a zubní pasta. Hodí se i kousek mýdla a toaletního papíru.

hřeben Kluci obyčejný hřeben, holky spíš nějaký kartáč na delší vlasy. Kdo chodí ostříhaný "na ježka", nepotřebuje hřeben vůbec :-)

šampon šampon

mýdlo, nebo sprch.gel Mýdlo, nebo sprchový gel, podle toho, co kdo radši na mytí používá.

igelitka na mokré věci Je potřeba zejména na plavání do bazénu, kde si v ní necháme i ostatní věci. Po cestě domů do ní pak dáme mokré plavky a ručník, aby nám nezmáčely vnitřek batohu.

kapesník bavlněný (nebo papírové dle uvážení) kapesník bavlněný (nebo papírové dle uvážení)

toaletní papír Nemusíš mít celou roličku - záleží na tom, kolik ho obvykle potřebuješ. Někdo si třeba naopak vezme roliček víc. Kdo chce uštřit místo v batohu, nemusí ho brát vůbec a vystačí si venku třeba se smrkovou větvičkou :-) Je to úplně individuální.

pomáda na rty pomáda na rty

ešus tj. Jídelní miska s držadlem. V obchodech lze najít velmi mnoho druhů ešusů. Klasické hliníkové, nebo modernější z nerezového plechu, dvojdílné i trojdílné ešusy, nebo i exotické (třeba čtverhranný (t.zv. "francouzský") Použít lze kterýkoliv. O hliníkových se obecně tvrdí, že jsou nezdravé neb se hliník může uvolňovat do jídla (bez následků je však používaly generace dětí už od dob našich babiček). Ešusy z nerezu jsou zase znatekně težší. Výběr ponechám na tobě. Všechny díly doporučuju pořádně označit! Zabráníš tím chaosu, který vzniká při každém jídle, kdy táborníci začnou shánět ztracené a neuklizené části své jídelní soupravy. Hliníkový ešus se dá označit razníkem (máme je v klubovně), nerezový ešus je nutné odlišit od osatních nějak jinak (razníkem to nejde a barvou také ne - ta se na ohni opálí).

hrneček hrneček

zavírací nůž Není potřeba superkudla s deseti výměnnými železy, ani lovecký tesák (ten je pro začátečníky vyloženě nebezpečný). Nejsou příliš praktické, špatně se myjí a navíc bývají i drahé. Nejlepší je obyčejný jednoduchý zavírací nůž s jedním či dvěma železy (hodí se má-li otvírák na konzervy). Hlavně když bude ostrý a čistý.

lžíce, nebo příbor Lžíce většinou stačí. Bez vidličky se dá obejít - je to zbytečná zátěž do batohu.

vařič a palivo Lihový vařič je malá skládací plechová krabička. Vozíme jej hlavně na jaře a v létě na výpravy pod stan či pod širák kde nelze rozdělávat oheň v ohništi. Lze jej koupit třeba v prodejně skautských potřeb v Haškově ulici, nebo v prodejných sportovních potřeb. Stojí cca kolem 30,- Kč. Ve vařiči se topí kostkami tuhého lihu. Ten prodávají tamtéž a mají ho třeba i v Letenské drogérii "U Morávka" (cca 45,-Kč za krabičku). Místo lihového vařiče je možné vozit malý vařič plynový - např. typu "Var", nebo "Camping gaz". Výhodou je větší výkon při vaření. Nevýhodami je podstatně vyšší pořizovací cena, dražší provoz, snadnější zničení na výpravách a především vyšší hmotnost (další kila do batohu).

batoh Musí ti dobře "sedět" na zádech a musí se do něj všechno vejít - tím myslím hlavně spacák a karimatku! Karimatka jde někdy připevnit na bok batohu. Pokud budeš batoh teprve kupovat, opět se můžeš obrátit pro radu na kohokoliv ze starších.

batoh, nebo lodní vak Musí ti dobře "sedět" na zádech a musí se do něj všechno vejít - tím myslím hlavně spacák a karimatku! Karimatka jde někdy připevnit na bok batohu. Pokud budeš batoh teprve kupovat, opět se můžeš obrátit pro radu na kohokoliv ze starších.

malý batůžek Malý, lehký batůžek, do kterého lze nacpat vše co člověk potřebuje na jednodenní cestu venku. Vozíme ho s sebou i na vícedenní výpravy, na kterých spíme někde pod střechou kde necháme velký batoh a většinu věcí a na jednodenní cesty do okolí už chodíme jen s tímhle malým batůžkem. Obvykle se hodí třeba "školní" batůžek, který používáš na učení.

karimatka Tepelná podložka pod spacák je velmi nutná. Přestože spíme ve vytápěných místnostech, spíme většinou na zemi, která může být dost studená a karimatka je celkem dobrá izolace. Alumatka většinou nestačí - je příliš tenká - málo izoluje a všechno přes ní tlačí. Místo karimatky lze použít také dražší samonafukovací matrace. Výhodou je pohodlnost a bezvadná izolace. Nevýhodou je větší hmotnost i objem oproti karimatce (na výpravách nosíš někdy batoh na zádech celý víkend takže každý ušetřený gram je dobrý). Obyčejná karimatka je naprosto dostačující. Je dobré si na ní pořídit futrál (lze ušít, nebo koupit), nebo alespoň pásek z textilní gumy (taková ta co se strká do tepláků) aby se smotaná karimatka neroztáčela.

spacák Spacák se musí vejít do batohu spolu s ostatními věcmi a měl by být dostatečně teplý. Pokud budeš spacák teprve kupovat, můžeš se o radu obrátit na někoho ze starších kamarádů.

čelovka, nebo baterka "Čelovka" - tj. lehká baterka s páskem na čelo. Dnes už se prodávají téměř výhradně s bílými LED (s bílými diodami místo žárovky). Výhodou je nízká spotřeba energie a dlouhá doba svícení. Koupit je lze v nejrůznějších cenách a kvalitách. Nejlevnější stojí kolem 30,- korun na vietnamských tržištích a nebo v "akcích" supermarketů. Těm se ale raději vyhni. Jejich životnost odpovídá ceně. Většinou ti vydrží jen pár výprav a pak se rozloží na prvočinitele... Pokud nejsi zrovna notorický zapomínač a ztráceč věcí, potom si raději kup nějakou kvalitnější čelovku ve kterékoliv prodejně sportovních, nebo turistických potřeb. Výběr je opravdu široký, vyplatí se poradit se s prodavačem, nebo předem s někým ze zkušenějších kamarádů v oddíle. Obecně platí že "méně je více". Čím složitější baterku si koupíš (více funkcí, více různých výčnělků, atd.), tím je větší pravděpodobnost poruchy. Nejlepší je vybírat čelovku, která je co nejjednodušší a co nejmenší a hlavně co nejlehčí - aby tě netížila na hlavě. Také by samozřejmě měla dobře svítit ;-) Ale není nutné mít na výpravy jedině čelovku. Čelovky jsou lehké a moderní, ale stejně dobře ti poslouží i jakákoliv jiná baterka. Výhodou jsou baterky malé a lehké! Nemusí svítit kilometr daleko. Postačí když poslouží při nočním hledání čehokoliv v batohu nebo posvítí cestou na záchod. Než zabalíš baterku do batohu je dobrý fígl vložit mezi baterie kousek papíru (než ji použiješ, papír vyndáš). Zabrání samovolnému rozsvícení v batohu a vybití baterií - už se to na výpravách stalo hodně kamarádům. V noci v lese je vysvícená baterka nepříjemným překvápkem!

náhradní sada baterií do čelovky náhradní sada baterií do čelovky

plátěné tašky s ušima na špinavé prádlo, na sladkosti, na cokoliv..

bavlněná šňůra na prádlo 15 m (1 vlastní, 1 erár) bavlněná šňůra na prádlo 15 m (1 vlastní, 1 erár)

sada dřevěných kolíčků na prádlo sada dřevěných kolíčků na prádlo

papír, malý sešit, nebo cancák Cancák je poznámkový blok, nebo desky na vkládané papíry, ale ne jen tak ledajaký! Cancák je pýchou starých táborníků (hned vedle dokonalého nože). Bývá zabalen v kožených deskách, nebo jinak ozdobený. Ale může vypadat také jako obyčejný sešit, nebo dokonce jako "salát papírů". Jeho vzhled záleží jen a jen na jeho majiteli. Z jedné strany slouží ke hrám, z druhé lze psát všemožné novinky a trvalejší poznámky. Cancák si většinou oddíloví nováčci vyrábí na schůzkách oddílu. Pokud jsi přišel do oddílu později, můžeš si od někoho v oddíle cancák půjčit a vyrobit si podle něj doma svůj, nebo můžeš místo něj zatím použít obyčejný sešit, nebo poznámkový blok koupený v papírnictví. Důležitou součástí cancáku je také tužka a dostatečné množství listů papíru na psaní.

tužka, nebo propiska Obyčejná dřevěná, nebo propiska. Je to jedno.

uzlovačka 1m dlouhý provázek, silný alespoň 5mm na trénování uzlů. Nejlépe pletený který se neroztáčí na jednotlivé provázky. (Prádelní šňůra je nevhodná - rozplétá se na kusy). Uzlovačka poslouží i na výpravách třeba k přivázání karimatky na batohu. Takový provázek lze koupit obvykle v galanterii, v provaznictvích, nebo ve sportovních potřebách kde prodávají horolezecká, lana, lanka a provázky. Na barvě uzlovačky nezáleží. Pořiď si takovou, jaká se ti líbí ;-) Nákup v galanterii bývá naprosto nejlevnější. Ta uzlovačka na obrázku byla koupena v prodejně "Bytový textil" hned u stanice tramvaje "Kamenická" v ulici Milady Horákové. Koupil jsem si dvě. Každá z nich stála 9,-Kč.

průkazka MOP je průkazka dětského člena Českého svazu ochránců přírody do kterého patříme. Opravňuje k řadě slev po celé ČR. Není povinná a může ji mít každý člen oddílu (i nováček). Stačí o ni požádat vedoucí a přinést průkazkovou fotku + 10,-Kč na její výrobu (nevydává je oddíl).

tramvajenka (lítačka) Od 6 do 15 let je potřeba mít VŽDY u sebe DOKLAD O VĚKU - jakoukoliv průkazku, kde je uvedeno datum narození a fotka dítěte na které je poznat (!) - tj. ne fotka ze školky (!). Pokud máš průkazku MOP, tak ta stačí. Může to být také občanka, školní průkazka, ISIC,

Od 15 let výše je nezbytná ještě tramvajenka, nebo 2 přestupní lístky na pražskou MHD.

peněženka na CZK / EURa peněženka na CZK / EURa

kapesné / peníze / platba Na jednodenní výpravu stačí obvykle 100-150 Kč, na víkendovou výpravu 100-200 Kč, na výpravu na vodu 200-500 Kč.

hadráky "Hadrák" je hadrový míček vyrobený třeba ze staré děravé ponožky, zašité do tavru koule velikosti pěsti. Uvnitř je vycpaný jinou starou ponožkou, nebo papírem, nebo třeba rýží vloženou do igelitového sáčku (ty jsou velmi dobré). Výhodou hadrového míčku je, že nikoho při hrách nezraní a ani v případě jeho ztráty není škoda veliká (snadno si vyrobíš nový). Hadráky se při hrách ztrácí poměrně často - s tím počítej.

sekera (klasická, malá s dřevěným topůrkem) sekera (klasická, malá s dřevěným topůrkem)

štípací kleště štípací kleště

zednický metr svinovací á 5 m (nebo skládací 2 m) zednický metr svinovací á 5 m (nebo skládací 2 m)

repelent velký (osvědčily se přípravky „Difusil“, nebo „OFF“) repelent velký (osvědčily se přípravky „Difusil“, nebo „OFF“)

deka chlupatá – typu larisa jedna trvale přehozená přes postel, druhá navrch, nebo do spacáku když je chladná noc

bavlněná vložka do spacáku bavlněná vložka do spacáku

oddílový zpěvník Černá díra (nemáš-li ji, zeptej se včas!) oddílový zpěvník Černá díra (nemáš-li ji, zeptej se včas!)

dopisní potřeby, známky, adresy dopisní potřeby, známky, adresy

hudební nástroj jestli trochu umíš nebo máš alespoň smysl pro rytmus (plechovka s rýží, hřeben, lépe kytara, harmonika,…)

knížka(y), časopisy… knížka(y), časopisy…

kapsář na bok(y), nebo zadní stěnu stanu - jen na lehké věci (!) kapsář na bok(y), nebo zadní stěnu stanu - jen na lehké věci (!)

foťák (na vlastní zodpovědnost – hrozí ztráta či poškození) foťák (na vlastní zodpovědnost – hrozí ztráta či poškození)

kolo Správně velké, seřízené, fungující a dobře nastavené kolo.

přilba Cyklistická přilba. Na kolo samozřejmá. Tu samou přilbu lze použít i na výpravy na vodu, kde ji používáme při sjíždění všech šlajsen, či peřejí. Cyklistická a vodácká přilba jsou konstrukčně velmi podobné - ta cyklistická má pouze více namočitelného molitanu uvnitř, což ovšem nijak nezhoršuje její ochrannou funkci při použití na vodě. Důležité je správné seřízení podbradního pásku, aby nepadala z hlavy.

náhradní duše Náhradní duše na TVOJE kolo. Je naprosto nezbytná. Každý má kola trochu jiná a je důležité mít tu správnou velikost duše na SVOJE kolo.

světlo na kolo světlo na kolo

lahev s pitnou vodou Stačí obyčejná PET lahev 1,5 litru. Nehodí se rozbitné lahve. Nejlépe opravdu s pitnou vodou! Většině "zelenáčů" sladké šťávy chutnají více než prostá voda ale: 1) nezaženou žízeň - spíše naopak 2) navzdory tvrzení výrobce jsou plné silně nezdravé chemie 3) zkus si sladkou limonádou umýt ruce nebo lehkou odřeninu :-) heee?

brašny na kolo, nebo malý batoh brašny na kolo, nebo malý batoh

knížky do táborové knihovny (po táboře se vrátí!) knížky do táborové knihovny (po táboře se vrátí!)

nářadí na kolo nářadí na kolo

lepení na duše lepení na duše

házecí pytlík házecí pytlík

houba houba

plovací vesta plovací vesta

široká izolepa široká izolepa

velký igelitový pytel velký igelitový pytel

prací mýdlo "s jelenem" prací mýdlo "s jelenem"

opalovací krém opalovací krém

osobní léky osobní léky

pojištění pojištění

pas pas

kartička pojišťovny kartička pojišťovny

bezinfekčnost bezinfekčnost

hry do táborové knihovny (taktéž se vrátí) hry do táborové knihovny (taktéž se vrátí)

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam porttitor arcu ex, suscipit malesuada nulla placerat id. Fusce fringilla hendrerit libero a fermentum. Nulla in ex eget lectus ornare malesuada. Maecenas consequat diam felis, eu vehicula urna tincidunt quis. In fermentum faucibus dolor, vel condimentum ex accumsan vel. Aliquam fringilla diam vel vehicula ultrices. Integer magna lacus, lacinia sit amet ex quis, laoreet accumsan augue.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam porttitor arcu ex, suscipit malesuada nulla placerat id. Fusce fringilla hendrerit libero a fermentum. Nulla in ex eget lectus ornare malesuada. Maecenas consequat diam felis, eu vehicula urna tincidunt quis. In fermentum faucibus dolor, vel condimentum ex accumsan vel. Aliquam fringilla diam vel vehicula ultrices. Integer magna lacus, lacinia sit amet ex quis, laoreet accumsan augue.
Ovládání stránky:   Vše on     ||    Vše off     ||    Hlavička off    ||    Levé menu off    ||    Pravý sloupec off